Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Historia Koła

 

 

anigif.gif


anigif11.gif
HISTORIA KOŁA „SUM"

„Sum ma 39 lat"


Koło Polskiego Związku Wędkarskiego "Sum" ma 39 lat. Założone zostało przy Kopalni Węgla Kamiennego "Nowa Ruda" pole Słupiec. W dniu 16 lutego1983 roku z inicjatywy Jana Korzeniowskiego, Adama Tymuły, Jana Sikorskiego, Andrzeja Piwowarczyka, Józefa Zająca, Józefa Łopaciucha, Wiesława Majdy i Jerzego Macedońskiego odbyło się posiedzenie założycielskie sekcji. Na skutek bardzo dużego zainteresowania wędkarstwem po roku działalności sekcja zmieniła się w samodzielne Koło wędkarskie. Pierwsze, założycielskie Walne Zgromadzenie nowego Koła odbyło się 9 lutego 1984 roku. Pierwszym prezesem Koła został Walenty Bastek, następnym zaś był Józef Łopaciuch, który w 36-letniej historii Koła był nim najdłużej. Kolejnymi prezesami byli: Jerzy Wojtaś, Mirosław Wiśniewski , Jan Flig, Jerzy Kwaśniewski obecnie pełni tą funkcję  Wacław Kuczyński. 

Koło przez około 15 lat było gospodarzem zalewu w Dzikowcu, do momentu kiedy w 1996 roku Urząd Gminy Nowa Ruda wymówił dzierżawę i rozpoczął remont zapory. Po wielu latach zabiegów zalew w Dzikowcu wrócił do wędkarzy a jego oficjalne otwarcie miało miejsce 5 kwietnia 2008 roku. W dniu tym odbyły się zawody o Puchar Wójta Gminy Nowa Ruda. Zalew w Dzikowcu jest wodą otwartą, zarybianą przez Okręg PZW w Wałbrzychu, na której gospodarzem jest Koło "Sum". Ponadto nasze koło jest gospodarzem dwóch stawów w Ścinawce Dolnej utrzymując je w doskonałym stanie, tak by wędkarze mogli oddawać się swojej pasji.

Działalność Koła jest różnorodna. Na początku istnienia organizowane były wczasy wędkarskie w Partęczynach. Obecnie rokrocznie organizowane są kilka razy w sezonie zawody dla członków Koła. Tradycją są, organizowane z okazji Dnia dziecka, zawody dla dzieci. Członkowie Koła dbają również o ochronę naszych wód i ich zarybienie. Za swoją pracę liczne grono wędkarzy zostało odznaczone przez Zarząd Główny PZW. W historii Koła przyznano jedną złotą odznake z wieńcami osiem złotych odznak PZW oraz trzydzieści pięć srebrnych odznaczeń. 
złota z wieńcami(Ryszard Małodobry)
Koło pierwotnie nosiło nazwę Koło PZW przy KWK "Nowa Ruda", natomiast od 1986 roku zmieniło nazwę na Koło PZW "Sum" przy KWK "Nowa Ruda". W czasie istnienia kopalni w "Sumie" zrzeszonych było około tysiąca członków. W ostatnim czasie liczba ta zmniejszyła się i wynosi około 400 wędkarzy. Koło ma swoją siedzibę w Nowej Rudzie przy ul. Radkowskiej 22.

Podsumowując 39-letnie dokonania Koła "Sum" można stwierdzić, że w każdym roku swojej działalności dbaliśmy o stan wód, stan ich zarybienia, wypoczynek wędkarzy oraz prowadziliśmy działalność sportową dla naszych członków. Pamiętaliśmy zawsze o jednej, najważniejszej zasadzie, że abyśmy mogli łowić ryby trzeba o nie dbać - to obowiązek każdego, kto bierze wędkę do ręki.

Opracował Wacław Zyzda 
wiceprezes Koła "Sum"

 

Członkowie Koła nr 19 „Sum" odznaczeni  odznaką PZW

Lp

Nazwisko i Imię

Złota z wieńcami

złota

srebrna

Nr legitymacji

1.

Małodobry Ryszard

złota z wieńc.

złota

srebrna

 

2.

Macedoński Jerzy

 

złota

srebrna

 

3.

Zając Józef

 

 

srebrna

 

4.

Korzeniewski Jan

 

 

srebrna

 

5.

Łopaciuch Józef

 

złota

srebrna

 

6.

Wojtas Jerzy

 

 

srebrna

 

7.

Piwowarczyk Andrzej

 

 

srebrna

 

8.

Bastek Waldemar

 

złota

srebrna

 

9.

Jankowy Edward

 

 

srebrna

 

10.

Kokowicz Marian

 

złota

srebrna

 

11.

Jesionowski Tadeusz

 

 

srebrna

 

12.

Zatajski Tadeusz

 

 

srebrna

 

13.

Ekiel Henryk

 

 

srebrna

 

14.

Lewandowski Henryk

 

 

srebrna

 

15.

Zyzda Wacław

 

złota

srebrna

 

16.

Hanula Julian

 

 

srebrna

 

17.

Stroż Edmund

 

 

srebrna

 

18.

Stajewarld Stefan

 

 

srebrna

 

19.

Kopinski Henryk

 

 

srebrna

 

20.

Suchodolski Bogdan

 

 

srebrna

 

21.

Flig Jan

 

 

srebrna

 

22.

Błaszczyk Marian

 

 

srebrna

 

23.

Tymuła Adam

 

 

srebrna

 

24.

Lichniowski Zygmunt

 

 

srebrna

 

25.

Kuczyński Wacław

 

 złota

srebrna

 

26.

Kwaśniewski Jerzy

 

 

srebrna

 

27.

Kwaśniewski Henryk

 

 

srebrna

 

28.

Dybek Tadeusz

 

 

srebrna

 

29.

Zasadziński Kazimierz

 

 

srebrna

 

30.

 Kucharczyk Boguslaw

 

 

srebrna

 

31.

 Telus Ryszard

 

 

srebrna

 

32.

Kalwinicki Jan

 

 

srebrna

 

33.

Łuczyszyn Mariusz

 

 

srebrna

 

34.

 Rynkiewicz Jan

 

 

srebrna

 

35.

 Zdzisław Malec

 

 

srebrna