Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Historia Koła

 

 

anigif.gif


anigif11_2.gif
HISTORIA KOŁA „SUM"

„Sum ma 35 lat"


Koło Polskiego Związku Wędkarskiego "Sum" ma 35 lat. Założone zostało przy Kopalni Węgla Kamiennego "Nowa Ruda" pole Słupiec. W dniu 16 lutego1983 roku z inicjatywy Jana Korzeniowskiego, Adama Tymuły, Jana Sikorskiego, Andrzeja Piwowarczyka, Józefa Zająca, Józefa Łopaciucha, Wiesława Majdy i Jerzego Macedońskiego odbyło się posiedzenie założycielskie sekcji. Na skutek bardzo dużego zainteresowania wędkarstwem po roku działalności sekcja zmieniła się w samodzielne Koło wędkarskie. Pierwsze, założycielskie Walne Zgromadzenie nowego Koła odbyło się 9 lutego 1984 roku. Pierwszym prezesem Koła został Walenty Bastek, następnym zaś był Józef Łopaciuch, który w 36-letniej historii Koła był nim najdłużej. Kolejnymi prezesami byli: Jerzy Wojtaś, Mirosław Wiśniewski , Jan Flig, Jerzy Kwaśniewski obecnie pełni tą funkcję  Wacław Kuczyński. 

Koło przez około 15 lat było gospodarzem zalewu w Dzikowcu, do momentu kiedy w 1996 roku Urząd Gminy Nowa Ruda wymówił dzierżawę i rozpoczął remont zapory. Po wielu latach zabiegów zalew w Dzikowcu wrócił do wędkarzy a jego oficjalne otwarcie miało miejsce 5 kwietnia 2008 roku. W dniu tym odbyły się zawody o Puchar Wójta Gminy Nowa Ruda. Zalew w Dzikowcu jest wodą otwartą, zarybianą przez Okręg PZW w Wałbrzychu, na której gospodarzem jest Koło "Sum". Ponadto nasze koło jest gospodarzem dwóch stawów w Ścinawce Dolnej utrzymując je w doskonałym stanie, tak by wędkarze mogli oddawać się swojej pasji.

Działalność Koła jest różnorodna. Na początku istnienia organizowane były wczasy wędkarskie w Partęczynach. Obecnie rokrocznie organizowane są kilka razy w sezonie zawody dla członków Koła. Tradycją są, organizowane z okazji Dnia dziecka, zawody dla dzieci. Członkowie Koła dbają również o ochronę naszych wód i ich zarybienie. Za swoją pracę liczne grono wędkarzy zostało odznaczone przez Zarząd Główny PZW. W historii Koła przyznano jedną złotą odznake z wieńcami osiem złotych odznak PZW oraz trzydzieści siedem srebrnych odznaczeń. 
złota z wieńcami(Ryszard Małodobry)
Koło pierwotnie nosiło nazwę Koło PZW przy KWK "Nowa Ruda", natomiast od 1986 roku zmieniło nazwę na Koło PZW "Sum" przy KWK "Nowa Ruda". W czasie istnienia kopalni w "Sumie" zrzeszonych było około tysiąca członków. W ostatnim czasie liczba ta zmniejszyła się i wynosi około 400 wędkarzy. Koło ma swoją siedzibę w Nowej Rudzie przy ul. Radkowskiej 22.

Podsumowując 35-letnie dokonania Koła "Sum" można stwierdzić, że w każdym roku swojej działalności dbaliśmy o stan wód, stan ich zarybienia, wypoczynek wędkarzy oraz prowadziliśmy działalność sportową dla naszych członków. Pamiętaliśmy zawsze o jednej, najważniejszej zasadzie, że abyśmy mogli łowić ryby trzeba o nie dbać - to obowiązek każdego, kto bierze wędkę do ręki.

Opracował Wacław Zyzda 

wiceprezes Koła "Sum"

Członkowie Koła nr 19 „Sum" odznaczeni odznaką PZW

Lp Nazwisko i Imię Złota z wieńcami złota srebrna Nr legitymacji
1. Małodobry Ryszard złota z wieńc. złota srebrna  
2. Macedoński Jerzy   złota srebrna  
3. Zając Józef     srebrna  
4. Korzeniewski Jan     srebrna  
5. Łopaciuch Józef   złota srebrna  
6. Wojtas Jerzy     srebrna  
7. Piwowarczyk Andrzej     srebrna  
8. Bastek Waldemar   złota srebrna  
9. Jankowy Edward     srebrna  
10. Kokowicz Marian   złota srebrna  
11. Jesionowski Tadeusz     srebrna  
12. Zatajski Tadeusz     srebrna  
13. Ekiel Henryk     srebrna  
14. Lewandowski Henryk     srebrna  
15. Zyzda Wacław   złota srebrna  
16. Hanula Julian     srebrna  
17. Stroż Edmund     srebrna  
18. Stajewarld Stefan     srebrna  
19. Kopinski Henryk     srebrna  
20. Suchodolski Bogdan     srebrna  
21. Flig Jan     srebrna  
22. Błaszczyk Marian     srebrna  
23. Tymuła Adam     srebrna  
24. Lichniowski Zygmunt     srebrna  
25. Kuczyński Wacław    złota srebrna  
26. Kwaśniewski Jerzy     srebrna  
27. Kwaśniewski Henryk     srebrna  
28. Dybek Tadeusz     srebrna  
29. Zasadziński Kazimierz     srebrna  
30.  Kucharczyk Boguslaw     srebrna  
31. Telus Ryszard     srebrna  63487
32. Kalwińicki Jan     srebrna  
33. Łuczyszyn Mariusz     srebrna  
34. Rynkiewicz Jan     srebrna  
35. Zdzislaw Malec     srebrna  
36 Palarz Krzysztof     srebrna  
37. Zakrocki Piotr     srebrna  
38. Radzik Rafał     srebrna  
39.          

Wspomnień czar kliknij